تاریخ 1396/10/17 زمان 13:03:43 بازدید 825
درمان سرگیجه یا عدم تعادل

در مرکز ارزیابی تخصصی شنوایی، تعادل و سرگیجه، توانبخشی و سمعک بيمارستان ابن سینا 

 

سرگیجه چیست ؟

یکی از مشکلات و ناهنجاریهای شایع زندگی امروز که روزانه تعداد کثیری از بیماران بخش های شنوایی شناسی، مغز و اعصاب و گوش و حلق و بینی بیمارستان ها را تشکیل میدهد ، سرگیجه و اختلال تعادل است. این مشکل توسط افراد مختلف به صورتهای متفاوتی بیان می شود. اظهاراتی که بیماران در بیان این مشکل ذکر میکنند معمولا به صورت چرخش محیط و یا چرخش خودشان همراه با تهوع و استفراغ ، احساس سبکی یا سنگینی سر، عدم تعادل ، سیاهی رفتن چشم ها و تمایل به افتادن به یک سمت است که هر کدام از موارد ذکر شده میتواند علل مختلفی داشته باشد.

حفظ تعادل در زمان نشستن ، بلند شدن ، راه رفتن ، ورزش کردن و انجام حرکات ظریف نیازمند فعالیت و هماهنگی چند عضو از بدن انسان است که اختلال در هر یک میتواند منجر به عدم تعادل و سرگیجه شود. حواس مشارکت کننده در برقراری تعادل عبارتند از بینایی ، شنوایی و حس عمقی(گیرنده های فشار در اندام ها و عضلات ) که با همکاری و هماهنگی مخچه و سایر ارتباطات مغزی باعث ایجاد تعادل در انسان میگردند. با توجه به مطالب فوق مشخص میشود که اختلال تعادل میتواند علل بسیار متفاوتی داشته باشد وشناسایی منشا این اختلال کمک شایانی به درمان آن میکند.

علل سرگیجه :

با توجه به مشارکت حواس مختلف برای ایجاد تعادل هر گونه اختلال در عملکرد هریک از این حواس میتواند مشکلات تعادلی خاصی را ایجاد کند. بنابراین علت های بسیار متفاوتی را میتوان برای این عارضه در نظر گرفت از جمله ی این علتها میتوان به سرگیجه های ناشی از عملکرد ضعیف سیستم تعادلی گوش داخلی ، سرگیجه های ناشی از اختلالات نورولوژیک و متابولیک و اختلالات روحی و روانی ، ابتلا به برخی از بیماریهای سیستمیک مانند : کم خونی ، کاهش عملکرد تیروئید، تصلب شرایین و اختلالات عروقی، اختلالات خون رسانی به مغز، تروما و ضربه به سر ، نارسایی های قلبی ، برخی از بیماریهای ویروسی مثل انفولانزای شدید ، مصرف برخی از داروها ، MS ، الکل و مواد مخدر و سایر بیماریهایی که منجر به اختلال عملکرد حواس مربوط به تعادل میشود، اشاره کرد. در این بخش برخی از اختلالاتی که منجر به سرگیجه واقعی(احساس چرخش محیط و یا خود فرد)میشود و معمولا منشا گوش داخلی دارند شرح داده میشود.

شایع ترین شکل سرگیجه :

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم شایع ترین شکل سرگیجه حقیقی با منشا گوش داخلی است. در این بیماری ، بیمار با حرکت ناگهانی سر در یک جهت خاص دچار سرگیجه شدیدی میشود که چندین ثانیه طول میکشد و با بی حرکت ماندن بیمار در مدت کوتاهی برطرف میشود. علت این سرگیجه کنده شدن کریستالهایی است که به طور طبیعی در یکی از بخش های تعادلی گوش داخلی قرار دارند . این کریستالها به دلایل متفاوتی مثل ضربه به سر و یا به طور خود به خود از محل خود کنده شده و شناورشدن انها باعث سرگیجه میشود. برای برگرداندن این ذرات و کریستالها به جای اول خودشان یکسری حرکات ورزشی خاص وجود دارد  که به آن توانبخشی تعادل می گویند . این مانورها  توسط شنوایی شناس روی بیمار انجام شده ودر صورتیکه ملاحظات پس از انجام این تمرینات توسط بیمار به خوبی رعایت شود ، سرگیجه متوقف میشود. البته امکان عود و برگشت مجدد بیماری وجود دارد که برای جلوگیری از این حالت نیز مشاوره ای به بیمار داده میشود. تمامی اقدامات مربوط به تشخیص و درمان سرگیجه های وضعیتی حمله ای خوش خیم در کلینیک ادیولوژی بیمارستان ابن سینا انجام میگردد. لازم به ذکر است که این عارضه خوش خیم بوده و درمان دارویی خاصی ندارد.

 

آزمون های بررسی کننده سیستم وستیبولار در بیماران سرگیجه ای :

برای بررسی سرگیجه و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وستیبولار آزمون های متعددی وجود دارد که از میان آنها می توان به آزمون های بالینی بررسی کننده وضعیت مخچه ، آزمون VEMP ، آزمون VNG ، آزمون دیس هالپایک و آزمون E.Cho.G جهت بررسی بیماری منییر اشاره کرد.

درمان :

جهت درمان اختلالات تعادلی و سرگیجه راههای متفاوتی وجود دارد که انجام هر یک وابسته به علل سرگیجه و تشخیص علت آن است. درمان های دارویی و جراحی توسط متخصص گوش و حلق و بینی صورت گرفته و توانبخشی تعادل توسط شنوایی شناس انجام می شود.

 

توانبخشی تعادل:

 یک برنامه مدون درمانی است و با انجام برخی از ورزش های خاص سعی میشود تا اختلال عملکرد سیستم تعادلی گوش داخلی توسط سیستم عصبی مرکزی جبران شود. در حقیقت توانبخشی تعادل بسیاری از انواع سرگیجه ها مانند سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم ، سرگیجه ناشی از کاهش عملکرد یک طرفه و یا دو طرفه سیستم تعادلی گوش داخلی که معمولا با بیماریهایی نظیر منییر ، لابیرنتیت و نوریت وستیبولار همراه است را جبران می سازد. حتی افرادیکه از سرگیجه های مزمن و طولانی مدت رنج می برند و درمان دارویی موفقی نداشتند هم می توانند از این نوع ورزش ها سود ببرند. تمرینات تعادلی بر اساس یک طرفه و یا دو طرفه بودن اختلالات تعادلی و محیطی و مرکزی بودن انها طراحی شده و همگی در مرکز ارزیابی شنوایی و سمعک ابن سینا قابل انجام است. در حقیقت با توانبخشی تعادل مغز مجددا آموزش میبیند تا با اختلال تعادلی ایجاد شده مانند یک موقعیت هنجار برخورد کرده و با کمک دو سیستم دیگر ( بینایی و حس عمقی ) تعادل بدن را حفظ نماید.

آدرس : تهران ، فلكه دوم صادقيه ابتداي بلوار آيت الله كاشاني

تلفن : 47900

فاکس : 44070784

کد پستی : 1481798113

ایمیل : info@Ebnesinahospital.com

تلفن روابط عمومي : 47909050